• אמיר בברלין

ברלין בקורונה - ההתחלה של הסוף

ברלין באמצע מרץ, לא הייתה העיר שאני מכיר. בגלל מגיפת הקורונה אנשים לא מרבים להסתובב ברחובות, התרבות קפאה (בנוסף להיותי מדריך טיולים אני גם משחק בתיאטרון גורקי המפורסם וביטלו לנו את כל ההצגות עד לסוף השנה) וגם כמובן התיירים, הם נעדרים. בסוף מרץ ברלין דיווחה כי קצת יותר ממאה איש נדבקו בנגיף. האופטימיות היתה אז בשיאה.


בחור צעיר מטייל בין האבנים של אנדרטת השואה
מטייל עם עצמי באנדרטת השואה ותוהה מתי תחזרו אלי

ברלין נכנסה לסגר! סגרה את כל בתי הספר, המסעדות, המועדונים, בתי הקפה והגבילה משמעותית את הציבור כך שהנגיף לא יתפשט במהירות כמו באיטליה. לחיצות ידיים וחיבוקים היו מחוץ לחוק, אנשים בירכו האחד את השני ברגליים. המשטרה עשתה פטרולים וביקשה מהעוברים ושבים לא לשבת על הספסלים הפזורים בעיר. כניסה לאזורי קניות היו בשמירת מרחק של 1.5-2 מטרים ומספר האנשים בכל כניסה הוגבל.

העבודה ירדה משמעותית עד כדי כך שמוכרי הנקניקיות שהיו נמצאים כמעט בכל פינה בעיר נראו בעצמם כמונומנטים.מוכר נקניקיות
איך הפכתי לצמחוני תסבירו לי

והמפלט לא איחר להגיע, מסתבר שאחרי הכל ולמרות שאין תיירות ואין מבקרים ואין הופעות הברלינאים מעולם לא עזבו את העיר. מספיק יום שמשי אחד ואנשים יצאו החוצה לשווקים, לפארקים לעשות ספורט, סתם לנשום אוויר או להתרועע עם חברים שלא ראו המון זמן. וכמובן שהכל תחת המגבלות המותרות בחוק, בכל זאת גרמניה.


אנשים יושבים על הדשא מול הרייכסטאג
איזה אושר לתפוס קצת שמש ברחבת הדשא מול הרייכסטאג

נכון להיום ( מאי 2020 ) מסעדות וחנויות פתוחות. מעונות יום ובתי ספר מתחילים לקבל תלמידים. שווקי פשפשים נפתחים ואפילו יש אישור למלונות להתחיל לקבל תיירים החל מיום שני. אבל כמובן שלא הכל וורוד - יש לשמור על דרישות למרחק, תקנות היגיינה, חבישת מסיכות וכו'.


עפ"י תקנת הבלימה שתוקפה עד ה-5 ביוני, ברלינאים עדיין נדרשים להפחית את המגע עם אנשים למינימום הכרחי. כלומר מותר להיפגש מקסימום שתי משפחות שלא גרות באותו הבית. (ותאמינו לי שניצלנו את ההיתר הזה יופי יופי) ברביקיו בפארקים אסור! לגבי אירועים "רק מה שחובה ולא סובל דחייה מותר" כגון חתונות או לוויות (לא עלינו).

הפגנות עד 100 איש אם הן מתקיימות בחוץ. עד 50 איש אם זה בפנים, בחדרים סגורים. אירועים דתיים גם אפשר גם רק עד 50 משתתפים.

מועדונים, ברים, תיאטראות ובתי קולנוע נשארים סגורים. כשמדובר בספורט הדבר מעט מבלבל: מותר לפתוח מתקנים שנמצאים בחוץ, אבל לא להתעמל במקומות סגורים, כלומר כל המכונים והסטודיואים למיניהם עדיין סגורים.


בברלין נדבקו עד כה רק 6651 איש בנגיף ואני מזכיר לכם העיר מונה כ-4 מליון תושבים. החיים מתחילים לשוב לאט לאט למסלולם. ויש אפילו מקומות בגרמניה שלא חובה לחבוש את המסיכה כבר.


איש במסיכה של גולגולת עם אצבע לכיוון הפה
ששש... אל תספרו עוד לאף אחד

לפי החוקר הגנטי הנס להחרך הדרך הטובה והיעילה ביותר לסיים את המצב הבלתי נסבל הזה, לבטל את התפשטות הנגיף ולחזור לחיינו היא באמצעות מספר רב של בדיקות במקביל - מליוני בדיקות בבת אחת. הרעיון באופן עקרוני מאוד פשוט: שולחים חמש מבחנות לכל אדם בגרמניה, כל שבוע פותחים מבחנה אחת ומעבירים לתוכה רוק ושולחים אותה לנקודת איסוף מרכזית. מהתוצאה ניתן לראות מי חולה ומי לא ואלה שחולים בלבד יכנסו להסגר. נשמע כמו אוטופיה אתם אומרים?. אנליסט הגנים בן ה-73 הנס להחרך הוא אחד הגנטיקאים המובילים בעולם וידוע במיוחד במלחמתו בסרטן. כמובן שגם הנס היקר יודע שלוגיסטיקה תהיה האתגר הגדול ביותר של הרעיון שלו. לבדוק מליוני בדיקות במקביל?. ליידע את החולים ?. בקיצור הדרך עוד ארוכה אבל אופטימית יש לומר. אני מחזיק אצבעות.


#קורונהברלין #אמירבברלין #ברליןקורונה

לוגו אמיר בברלין (1).png

עקבו אחרינו 

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Blogger

© 2013-2021 Amir in Berlin. All Rights Reserved